Najczęstsze powikłania makijażu

Najczęstsze powikłania makijażu

Niezależnie od tego, czy nosisz makijaż codziennie, czy tylko na specjalne okazje, istnieje szereg komplikacji, które mogą wystąpić. Niektóre z tych komplikacji są poważne, podczas gdy inne są stosunkowo niewielkie. Najczęstsze powikłania to podrażnienie skóry, podrażnienie oczu, alergie i rak skóry.

Rak skóry

Prawie jedna na pięć osób w Stanach Zjednoczonych zachoruje na raka skóry w pewnym momencie swojego życia. Jednak większość osób jest wyleczona, jeśli zostanie wcześnie złapana. Niektóre osoby mogą wymagać radioterapii lub chemioterapii. Zazwyczaj rak skóry na twarzy jest leczony za pomocą chirurgii Mohsa.

Mohs jest techniką chirurgiczną wykonywaną przez dermatologów, która oszczędza normalną skórę wokół nowotworu, zapewniając jednocześnie, że guz zostanie całkowicie usunięty. Procedura jest skuteczna i charakteryzuje się niskim wskaźnikiem nawrotów.

Większość nowotworów skóry twarzy rozwija się w naskórku. Keratynocyty, rodzaj komórek znajdujących się w naskórku, odgrywają rolę w rozwoju raka skóry. Keratynocyty leżą na szczycie warstwy komórek podstawnych naskórka, która jest grubą, płaską warstwą skóry.

Czerniak jest najczęstszą formą raka skóry. Jest on spowodowany wieloma różnymi czynnikami, w tym ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe (UV) ze słońca. Czerniak występuje najczęściej u osób powyżej 40 roku życia, ale może również dotyczyć młodszych dorosłych.

Rak płaskonabłonkowy skóry to kolejny rodzaj nowotworu, który rozwija się na skórze. Zwykle jest wynikiem długotrwałej ekspozycji na światło ultrafioletowe z łóżek opalających. Rak płaskonabłonkowy skóry może być leczony za pomocą krioterapii lub terapii laserowej.

Najczęstszym typem raka skóry na twarzy jest rak podstawnokomórkowy. Występuje on zazwyczaj na czole, uszach i szyi. Zazwyczaj raki podstawnokomórkowe leczy się kremami miejscowymi lub laserami.

Rak z komórek Merkla to rzadki rodzaj raka skóry. Rozwija się w komórkach Merkla, które znajdują się u podstawy naskórka. Komórki te odgrywają ważną rolę w zdolności organizmu do odczuwania lekkiego dotyku. Zazwyczaj pojawia się jako twardy, niebiesko-czerwony obrzęk na szyi.

Inne rodzaje raka skóry twarzy to rak płaskonabłonkowy in situ (choroba Bowena) i keratoacanthoma. Rogowacenia są zwykle koloru cielistego lub czerwonego i mogą być bolesne. Mogą one być bardzo szpecące i powinny być niezwłocznie leczone.

Czerniak jest najbardziej niebezpieczną formą raka skóry. Może być śmiertelny. Czerniak może rozpocząć się jako mały pieprzyk, który zmienia kształt lub rozmiar. Następnie może rozprzestrzenić się na inne obszary ciała.

Podrażnienie oczu

Używanie makijażu oczu może być zabawnym sposobem na wyrażenie siebie, ale konsekwencje mogą być poważne. Kosmetyki zawierają wiele substancji chemicznych, które mogą podrażniać i uszkadzać oczy, dlatego ważne jest, aby zachować ostrożność podczas ich stosowania.

Jeśli masz infekcję oczu, powinnaś natychmiast zaprzestać stosowania makijażu. Jest to szczególnie ważne, jeśli używasz soczewek kontaktowych. Możesz dostać infekcji oka od zanieczyszczonej różdżki do makijażu oczu, a nawet od rozpryskujących się chemikaliów do oka.

Ponadto podczas testowania kosmetyków do oczu powinnaś używać jednorazowych aplikatorów. Należy również uważać na przechowywanie makijażu, zwłaszcza w gorących warunkach. Powinnaś przechowywać go w szczelnym pojemniku. Jeśli kupujesz makijaż oczu online, powinnaś upewnić się, że strona internetowa jest zweryfikowana.

Należy również pamiętać o alergiach na makijaż oczu. Mogą one wystąpić w przypadku każdego produktu. Jeśli podejrzewasz u siebie alergię, sprawdź etykietę. Jeśli nie możesz znaleźć odpowiedzi, skontaktuj się z pracownikiem służby zdrowia.

Należy również wiedzieć, jak czyścić i przechowywać kosmetyki do oczu. Zawsze należy umyć ręce przed użyciem makijażu oczu. Należy również zachować ostrożność podczas używania pędzli do makijażu. Jeśli używasz pędzli, które mają twarde włosie, mogą one zarysować twoje oko. Używanie niewłaściwego pędzla może prowadzić do poważnych infekcji.

Należy zawsze usuwać makijaż przed pójściem spać. Zapobiegnie to przedostawaniu się szkodliwych cząsteczek do oka w nocy. Możesz również użyć roztworu soli fizjologicznej do przemywania oka.

Jeśli używasz sztucznych rzęs, upewnij się, że nakładasz je prawidłowo. Muszą być one nakładane za pomocą precyzyjnych aplikatorów. Konieczne jest również dołączenie do nich kleju.

Wykonując makijaż oczu, powinnaś używać eyelinera, który jest wykonany z miękkich, delikatnych materiałów. Należy również unikać używania eyelinera, który ma tępą końcówkę. Należy również unikać stosowania tuszu do rzęs, który zawiera drobne cząsteczki. Cząsteczki te mogą podrażnić oko i spowodować zaczerwienienie i obrzęk.

Przed zakupem kosmetyków należy również sprawdzić etykietę. Często będą one zawierały konserwanty, które mogą powodować podrażnienia.

Alergie

Używanie kosmetyków zawierających substancje, na które możesz być uczulona, może być złym pomysłem. Dobrą zasadą jest stosowanie wyłącznie kosmetyków do makijażu, które zostały opracowane jako hipoalergiczne. Może to obejmować unikanie produktów zawierających substancje zapachowe, woski, oleje mineralne i produkty pochodzące z kokosa.

Starym dobrym sposobem na określenie, czy jesteś uczulona na swoje ulubione kosmetyki, jest skonsultowanie się z pracownikiem służby zdrowia. Dermatolog może wykonać test płatkowy, aby sprawdzić, czy masz wrażliwość na dany produkt. Jeśli tak, może zostać przepisany balsam nawilżający lub antybiotyk.

Niektóre produkty kosmetyczne są projektowane z myślą o składnikach ścierających, podczas gdy inne są tworzone przy użyciu łagodnych składników. Dermatolog może również sprawdzić, czy masz podstawową chorobę skóry, która może spowodować, że kosmetyk będzie złym wyborem. Dobrą zasadą jest noszenie tylko produktów do makijażu, które zostały zatwierdzone przez FDA.

Niektórzy ludzie mają naturalną skłonność do alergii. Członek rodziny z historią egzemy może być bardziej podatny na reakcję opartą na kosmetykach. To samo można powiedzieć o osobach uczulonych na substancje zapachowe, kurz lub nawet powszechne alergeny, takie jak sierść zwierząt.

Najlepszym sposobem na uniknięcie tych komplikacji jest czytanie listy składników przed zakupem kosmetyków. Dermatolog może również polecić produkty zawierające łagodne składniki, które nie podrażnią Twojej skóry. Jednym z bardziej efektownych przedmiotów, które należy trzymać w swojej kosmetyczce, jest mała butelka alkoholu do pocierania. Można go zastosować na dotkniętym obszarze, aby zapobiec przenoszeniu substancji drażniących. Ta sztuczka jest szczególnie ważna, jeśli masz skłonność do trądziku.

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że makijaż może być niebezpieczny, jeśli masz alergię. W rzeczywistości może być niebezpieczne na tyle, że FDA zachęciła konsumentów do zadawania pytań o produkty kosmetyczne. Wprowadziła również zasadę “deklaracji składników”. Ponadto agencja przyjmuje zgłoszenia o niepożądanych zdarzeniach, takich jak reakcje alergiczne, i jest zainteresowana poznaniem bezpieczeństwa składników kosmetyków. Jest również zainteresowana poznaniem sposobu, w jaki konsumenci mogą zwiększyć bezpieczeństwo kosmetyków.

Makijaż permanentny

Niezależnie od tego, czy planujesz wykonanie makijażu permanentnego, czy już go miałaś, możesz być zaniepokojona powikłaniami. Dobrą wiadomością jest to, że większość powikłań wymienionych w badaniu odnotowano w mniej niż 2% przypadków. Jeśli jesteś zaniepokojona, pamiętaj, aby znaleźć renomowaną klinikę lub artystę makijażu permanentnego.

Makijaż permanentny jest procedurą, w której obojętny pigment, taki jak tlenek żelaza, jest wprowadzany do skóry właściwej. Ten rodzaj tatuażu stał się bardziej powszechny w ostatnich latach i jest często stosowany w celu poprawy wyglądu rysów twarzy.

Powikłania związane z makijażem permanentnym obejmują obrzęk, pęcherze i krwawienie. Jeśli te objawy utrzymują się dłużej niż jeden dzień, mogą powodować komplikacje z gojeniem.

Niektóre osoby są uczulone na pigmenty stosowane w makijażu permanentnym. Reakcje te mogą spowodować poważne oszpecenie. Na szczęście reakcje alergiczne występują bardzo rzadko.

Inne powikłania związane z makijażem permanentnym to keloidy, czyli masy tkanki bliznowatej, które tworzą się wokół pigmentu. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego problemu jest większe przy usuwaniu makijażu permanentnego niż przy nowym zabiegu.

Kolejnym problemem są infekcje. W badaniu przeprowadzonym przez Liszewskiego i wsp. stwierdzili oni, że odnotowano 3,2% wskaźnik infekcji. W badaniu przeprowadzonym wśród 501 wytatuowanych osób w USA stwierdzono, że 87 klientów nie odpowiedziało na kwestionariusz. W przypadku niewielkiej liczby klientów również stwierdzono infekcje. Pacjenci ci zostali poddani szczegółowym badaniom.

Inne powikłania zgłoszone w badaniu to blizny i oszpecenia. Jeśli jesteś zaniepokojony, upewnij się, że rozumiesz ryzyko i co możesz zrobić, aby go uniknąć.

Stwierdzono, że procedury makijażu permanentnego mają pewne komplikacje, zwłaszcza gdy są wykonywane na brwiach. Dzieje się tak dlatego, że eyeliner jest często zbyt gruby, więc igła może zostać wprowadzona w skórę zbyt głęboko.

Osoby z wyzwaniami fizycznymi mogą również chcieć rozważyć laserowe usuwanie włosów. Ten rodzaj procedury jest również dostępny dla tych, którzy chcą przywrócić pigmentację skóry.

Chociaż powikłania są rzadkie, możesz zminimalizować prawdopodobieństwo ich wystąpienia, jeśli jesteś poinformowany o ryzyku i jak go uniknąć.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *